Digital Baal Mela Winners 2020

February 22, 2021 Digital Baal Mela

Debate Competition

Anadi Agarwal,
Mahatma Gandhi Government School
Chhoti Sadri

(1st Prize)
Jayant Goenka,St. Xavier's School Jaipur (2nd Prize)
Hitesh Kumari, Govt Sec. Sc. School
Churu (3rd Prize)
Tanisha Jain, Sanskriti Childerns School
Jaipur (4th Prize)

Dancing Competition

Tanishka Choudhary,
Delhi public School Barmer (1st Prize)
Divyanshi Soni, SHEMROCK School, Bhilwara (2nd Prize)
Disha Jain, Central Academy Udaipur (3rd Prize)
Vivaan Dubey, SMS SCHOOL Jaipur (4th Prize)

Singing Competition

Kavya Gadia & Mahi Jain swami Vivekananda government English medium model school, st Paul's senior secondary English medium school Kushalgarh (Banswara)(1st Prize)
Himanshi Charan, Adarsh Vidya Mandir Hanumangarh (2nd Prize)
Daksh Bajaj, Rashtriya Public School, Bikaner (3rd Prize)
Sanjay Panchariya, Brilliant Shikshan Sansthan, Bikaner (4th Prize)

Acting Competition

Sajal Jain, AGRA PUBLIC SCHOOL Agra (1st Prize)
Aman Meena, Central Academy Jaipur (2nd Prize)
Riddhi kohli, Rishikesh Public School, Rishikesh (uttrakhand) (3rd Prize)
Kautilya Vyas Mayoor Chopasni School, Jodhpur (4th Prize)

Painting Competition

Kumar Arijit Mishra
DAV Public School BHUBANESWAR, ODISHA (1st Prize)
Himani Tailor Lala Kailashpat Singhania Public School Chittorgarh (2nd Prize)
Divi Jain Bakhshi's Springdales senior secondary School, Kota (3rd Prize)
Kashif Jamal
K.P. Public School Bulandshahr , UP (4th Prize)

Cooking Competition

Anushka Rathore
Birla Shiksha Kendra - Chittorgarh (1st Prize)
Tashvi Sharma Zydus School
Ahmedabad (2nd Prize)
Adhira Vivek Sirsat, Sharada Mandir School Goa (3rd Prize)
Yashvi Khandelwal
D.A.V. Public School, Ludhiana (Punjab) (4th Prize)

Fancy Dress Competition

Lavanya Rathore MGPS School Jaipur (1st Prize)
Priya Khatri
MKD Girls School Bikaner (2nd Prize)
Viyan Joshi RR MORARKA SCHOOL
Bijnor, UP (3rd Prize)
Radhika Sharma Heritage Public School
Guwahati Assam (4th Prize)

Essay Writing Competition

Urmila Prajapat Rajkiya Uccha Madhimik Vidhlaya, Jodhpur (1st Prize)
Pranjal Tiwari
T. M. International school, Bharatpur (2nd Prize)
Dev Bajaj Rashtriya Public School, Bikaner (3rd Prize)
Khushhal Meena Rajasthan Public School, Tonk (4th Prize)

Short Movie Making Competition

Aashish Kalawa Rajkiya Senior Secondary School
Udaipur (1st Prize)
Aaliya naaz & Lubna,
Rajmata Krishna Kumari Girls Public School Jodhpur (2nd Prize)
Navya mittal Modern School Baran (3rd Prize)
Akhil Koolwal Shanti Astic School, Jaipur (4th Prize)

Story Telling Competition

Gauri Maheshwari St. Xavier's School
Jaipur (1st Prize)
Sanvi Sharma Bharatiya Vidya Bhavan Vidyashram Jaipur (2nd Prize)
Manav Singh
Tagore Public School, Jaipur (3rd Prize)
Arnav Gupta Sharada Mandir School, Panjim (Goa) (4th Prize)

Special Talent Competition

Swastika Sharma Guwahati, Assam
Spandan Sethi Central Academy Jodhpur
Akshat Bansal & Kushagra Bansal, Ready 2 Read School, Hindaun City
ARADHYA MOHAPATRA DAV PUBLIC SCHOOL BHUBANESWAR, ODISHA
Swastika Kunwar
SAINT ANTHONY Udaipur
Lakshya Sharma FLOWER KIDS SENIOR SECONDARY SCHOOL Dungarpur
Garvita Dave Rajkiya Uccha Madhimik Vidhlaya
Pali, Rajasthan
Vanya sharama rajgarh, churu
Pahal Jain
Rustomji Cambridge international school Maharashtra

Naisha Pandya Gurukul Central Academy, Udaipur
Yajas Beniwal Jaipur
Prisha Solanki
Rustomji Cambridge international school Maharashtra
Telegram
WhatsApp